Ege Bölgesi Bayburt Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği - EGE Bayburt - ege bayburt derneği

Coğrafi Yapı


Demirözü İlçesi 39-50 Kuzey enlem, 39-51 Doğu boylamda olup, Bayburt Merkez Gümüşhane (Köse-Kelkit) ve Erzincan (Çayırlı-Otlukbeli) İlleri ile çevrilidir. Doğu Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Rakım 1680 m dir. Yüzölçümü 520 Km2 dır. İlçenin çevresi birbirine çok yakın tepeciklerden oluşmaktadır. En yüksek tepeleri Otlukbeli tepesi (2485 Metre) ve Pulur Dağı (2185 Metre) dır.
İlçede sıcaklığın düşük, yağışın az oluşu nedeniyle doğal örtü zengin değildir. Dağınık şekilde ağaç ve ağaçlıklar vardır. İlçenin yüksek olan yerlerinde ise doğal örtüyü çayır otları oluşturmaktadır. İlçede Yakup abdal, Petekli, Elmalı, Kalecik, Serenli ve Kavaklı köyleri ile Gökçelere Beldesinde ormanlık alanlar bulunmakta ise de bu alanlar çok dar bir alanda ve yetersiz vaziyettedir.
Yer altı kaynak suları bakımından da fakir olan İlçede Beşpınar (Lori) deresi ile Gökçelere (Pulur) deresi akarsu olarak bulunmaktadır. 1996 yılında temeli atılan Demirözü sulama Barajı bittiğinde İlçenin bitki örtüsünde ve ikliminde büyük ölçüde değişikliklere sebep olacaktır.


     

Başkandan

Duyurular

  • Ege Bayburt Derneği'nin düzenlemiş olduğu herfene ve piknik duyurusu : Tü... Devamı
  • Ege Bölgesi Bayburt Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği olarak Bayburt stan... Devamı
  • Merkez Derneğimizde Hemşehrilerimizle Kahvaltı... Devamı
  • Aliağa Bayburtlular Derneğini Yönetim Kurulu arkadaşlarımızla ziyaret etti... Devamı
  • Ege Bölgesi Bayburt Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği olarak artık web... Devamı

Haberdar OlKaybettiklerimiz

Derneğe Üye Ol